Dünyanın En Güçlü Pasaportları

pasaport kontrolKüreselleşmenin faydalarından biri olarak bireylerin seyahat etme istek ve imkanlarının artmış olması günümüzde pasaportların önemini giderek arttırmıştır. Özellikle ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin göstergelerinden biri olan ve diğer ülkeler ile olan siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerini de gösteren vizesiz seyahat edebilme gerek iş gerek gezi amaçlı ülke dışına çıkacaklar için büyük bir fırsat. 

Londra merkezli   Henley &  Partners firması tarafından hazırlanan Vize İndeksi dünyanın en güçlü pasaportunun Almanlara ait olduğun göstermektedir. 2010’da 5. sırada yer alırken 2014’te 1. sıraya yükselmiş ve 3 yıldır da liderliği kimseye kaptırmamış. Alman pasaportundan sonra ise 2.’lik İsveç’a ait olurken  Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ise 3. sırayı paylaşmaktadır. Belçika, Danimarka, Hollanda ve Amerika’nın 4., Avusturya, Japanya ve Singapur’un 5. sırada yer aldığı listede ise Türkiye 51. sırada kendisine yer bulmuş. Listede yer alan 218 ülkeden 177’sine vizesiz seyahat edebilme şansına sahip olan Almanlar’dan sonra, İsveç vatandaşları da 176 ülkeye vizesiz girebilmektedir. 2010’da 46 . sırada yer alan Türkiye, 2014’te 38. sıraya kadar yükselmiş ancak 2016’da ise 51. sıraya kadar gerilemiştir. Türkiye için baktığımızda son yıllarda vizesiz seyahat konusunda bir çok yeni anlaşma yapılmış olmasına rağmen listede gerileme yaşanması diğer ülkelerin vizesiz seyahat konusunda çok daha  aktif olduklarının bir göstergesidir.

Türk vatandaşlarının tabi oldukları vize uygulamaları hakkında Dış İşleri Bakanlığının web sitesi ziyaret edilebilir, http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa ayrıca 2016 yılı itibari ile toplam 103 ülkeye vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler listesi için de sosyalme sayfasının kıtalara göre ayırmış olduğu liste incelenebilir. http://www.sosyalme.com/vizesiz-ulkeler-vize-istemeyen-ulkeler/

 

Add a Comment