HOP ! TRAFİKTE BİSİKLET VAR !

Geçen haftalarda katıldığım yaşanabilir şehirler konferansında ilgi çeken uygulamalardan biri de Doğuş Otomotiv’in sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği HOP ! uygulaması olmuştu. Bisiklet kullanımının yaygınlaşması ve yaygınlaştırılması çalışmalarına bağlı olarak araç yoğunluğunun çok olduğu günümüz şehirlerinde bisiklet kullanan kişilerin güvenliğini sağlamak önemli  de bir görev aslında. Ve Doğuş Otomotiv bu konuda güzel ve başarılı bir çalışmaya imza atmış.

“Trafik Hayattır” sloganı ile yola çıkan şirket Nil Karaibrahimgil ile de güzel bir jıngle hazırlamış.

Peki “Trafik Hayattır” ve “Hop” projeleri nelerdir.

Trafik Hayattır:

Doğuş Otomotiv 2004 yılından itibaren toplumun tüm kesimlerinde trafik güvenliği bilincini arttırmak amacıyla “Trafik Hayattır!” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında trafik güvenliği ve trafikte sorumluluk yaklaşımına yönelik farkındalık projeleri gerçekleştirmekte. Platform, Toplumsal bilinçlendirme ve kültürel değişim yaratma hedefi ile yapılandırılan projeler ile trafik güvenliği olgusunu toplumun günlük yaşamına katmayı ve trafikte ‘’pozitif kültür’’ sağlamayı amaçlamakta. Trafik güvenliği ana teması ile hem sürücülerin hem de yayaların bilinçlendirilmesi çeşitli projeler gerçekleştirmektedir.  

Hop! 

Türkiye’de son 5 yılda bisiklet kazalarının yüzde 300 artması, bisikletlilerin trafikte dezavantajlı olmaları ve olası kazalarda büyük risk altında kalmaları göz önüne alınarak geliştirilen HOP! mobil uygulama, bisiklet sürücülerinin yoluna çıkan araç sürücülerine otomatik bildirim gönderilerek, bisikletlilerin trafikte fark edilmesini sağlıyor.

Uygulamayı indiren kullanıcılardan yola çıkmadan önce uygulamayı açmaları ve sürücü modunu seçmeleri isteniyor. Seçilen moda göre çalışan uygulama “araba” modundayken yaklaşan bisiklet sinyallerini dinliyor, “bisiklet” modunda ise etrafa sinyal gönderecek şekilde çalışıyor. Bisiklet sürücüsü, uygulamaya sahip araç sürücüsüne 30 metreden daha yakın yaklaştığı anda uygulama aktif hale geliyor. Araç sürücüsünü sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Böylece bisiklet sürücüsünü görmeden dönüş yapan, aniden sağ şeritte duran, durağan haldeyken etrafını kontrol etmeden kapılarını açan araç sürücüleri uyarılıyor. Uygulama birçok bisikletinin aynı anda geçmesi veya yakın sürelerde geçmesi halinde ise akıllı bir algoritma ile sürücüyü rahatsız etmeyecek şekilde optimize çalışıyor.

 

İlk kez Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Kadıköy Bisiklet Festivali’nde tanıtılan HOP!, uygulamasının sonraki fazlarında araç sürücülerinin uygulamayı indirmelerine gerek kalmayacak şekilde geliştirilmesi öngörülüyor.

HOP hakkında detaylı bilgi almak ve uygulamayı indirmek için hop.trafikhayattir.com  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Trafik hayattır projesi ile ilgili daha fazla bilgi almak ve takip etmek isterseniz;

www.trafikhayattir.com

www.instagram.com/trafikhayattir

www.facebook.com/TrafikHayattir

Add a Comment